Administrativ personal vid institutionen för medicinska vetenskaper

På den här sidan kan du läsa om medarbetarna som ingår i den institutionsövergripande administrativa personalen och deras respektive ansvarsområden.

Ekonomiadministration

Anette McLoughlin

Ekonom
anette.mcloughlin@medsci.uu.se
018-611 29 13
Ingång 40, plan 5
Till Anettes sida i personalkatalogen.

Ansvarsområden:

  • Övergripande ekonomi
  • Bokslut
  • Budget
  • Uppföljning
  • Redovisning

Veronica Hjärner

Personal/ekonomiadministratör
veronica.hjarner@medsci.uu.se
018-611 35 09
Ingång 40, plan 5
Till Veronicas sida i personalkatalogen.

Ansvarsområden:

  • Rekvirering samt fakturering utifrån kontrakt
  • Katalogansvarig

Katarina Jonasson Vangen

Administratör
katarina.j.vangen@medsci.uu.se
070-16 79 225
Ing 40, plan 5
Till Katarinas sida i personalkatalogen.

Ansvarsområden:

  • Forskargruppen molekylär medicin
  • Administration av forskarutbildningen

Susanne Westholm

Ekonomiassistent
susanne.westholm@medsci.uu.se
018-611 44 23
ing 40, plan 5
Till Susannes sida i personalkatalogen.

Ansvarsområden:

  • Fakturahantering för flertalet av institutionens forskargrupper

Mikael Widell

Ekonomiadministratör
mikael.widell@medsci.uu.se
018-611 49 26
ing 40, plan 5
Till Mikaels sida i personalkatalogen.

Ansvarsområden:

  • EU-projekt
  • Rekvirering samt fakturering utifrån kontrakt
  • Anläggningsansvarig

Kursadministration

Caroline Olofsson

Kurssamordnare
caroline.olofsson@medsci.uu.se
018-611 49 47
Ingång 40, plan 5
Till Carolines sida i personalkatalogen.

Ansvarsområden:

  • Övergripande grundutbildningsadministration
  • Läkarprogrammet T5
  • Fristående kurser
  • Uppdragsutbildning

Kristin Bryon

Kursadministratör
kristin.bryon@medsci.uu.se
018-611 42 40
Klinisk farmakologi, ingång 61, 3 trappor
Till Kristins sida i personalkatalogen.

Ansvarsområden:

  • Biomedicinska analytikerprogrammet, T3, T4, T5 och T6
  • Klinisk läkemedelsutveckling, CDD
  • Kliniska prövningar
  • Uppdragsutbildning

Margaretha Hagberg

Kursadministratör
margaretha.hagberg@medsci.uu.se
018-611 91 99
Ing 40, plan 5
Till Margarethas sida i personalkatalogen.

Ansvarsområden:

  • Specialistsjuksköterskeprogrammet – inriktning Diabetes
  • Fristående kurser – Diabetes
  • Fristående kurser – Kardiologi
  • Fysioterapeutprogrammet – Invärtesmedicin

Mariann Sondell

Kursadministratör
mariann.sondell@medsci.uu.se
018-611 49 47
Ing 40, plan 5
Till Mariannes sida i personalkatalogen.

Ansvarsområden:

  • Läkarprogrammet, T5

Anna von Kartaschew

Kursadministratör
anna.von.kartaschew@medsci.uu.se
018-611 29 06
Ing 40, plan 5
Till Annas sida i personalkatalogen.

Ansvarsområden:

  • Läkarprogrammet, T7